Gmina Krzyż
  • Krzyż Wlkp. powstał na bazie wsi Łokacz, która zaistniała w 1701 r. na gruntach wsi Drawiny. W XIX wieku, Niemcy wybudowali tutaj dwie ważne linie kolejowe – w 1848 r. z Poznania do Szczecina i 1851 r. z Berlina do Bydgoszczy. W tym samym roku wieś stała się ważnym węzłem kolejowym zmieniając nazwę na Krzyż.
  • Niestety na terenie miasta nie zachowało się wiele zabytków. Wart uwagi jest kościół pw. św. Antoniego (z 1882r.) oraz budynek poczty z początku XXw.
  • Krzyż Wielkopolski jest rajem dla: grzybiarzy, wędkarzy, kajakarzy, myśliwych i koniarzy. Nieskażone lasy, czyste wody i powietrze, niezwykłe bogactwo roślin i zwierząt to główne walory niezwykłych terenów, znajdujących się w granicach gminy Krzyż Wielkopolski. O ich nieprzeciętnej urodzie stanowią położone wśród lasów malownicze jeziora, dziewicze zakątki w zakolach Drawy oraz rozległe tereny leśne.
  • Krajobraz gminy jest bardzo urozmaicony. Szczególnie urokliwe są głęboko wcięte doliny Drawy i Płocicznej. Piękne lasy, jeziora, rzeki - tworzą wspaniałe krajobrazy. Będąc w tym rejonie trzeba koniecznie odwiedzić Drawieński Park Narodowy, który leży na pograniczu trzech województw - wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Obejmuje rdzeniową część dużego i bardzo interesującego przyrodniczo kompleksu - Puszczy Drawskiej. W parku ochroną są objęte, zachowane w pierwotnym stanie, fragmenty borów sosnowych oraz lasy bukowe i grabowe z domieszkami dębu. Można napotkać okazy drzew 300-450 letnich. Wspaniałe też są doliny zbliżonych do natury rzek - Drawy i Płocicznej.
  • Walory przyrodnicze gminy, panująca tu cisza i spokój, czyste środowisko – zostały już dawno docenione. Turystów i wczasowiczów na ziemi krzyskiej nigdy nie brakowało. Ambitne projekty rozwoju bazy turystyczno-wypoczynkowej tworzy tutejszy samorząd. W planie zagospodarowania przestrzennego wytyczono już tereny pod rozwój bazy turystycznej. Trwają poszukiwania inwestorów.

Poznaj_Noteć_20130908_3609-2Poznaj_Noteć_20130908_3616-2
Poznaj_Noteć_20130908_3660-2Poznaj_Noteć_20130908_3662-2
Poznaj_Noteć_cd_the_best_2012_058logotypy150
Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybactwo.